Zawory bezpieczeństwa są bardzo ważnym elementem wielu instalacji. Stoją one na straży bezpieczeństwa i odpowiedniego ciśnienia, które by mogło w skrajnych niekiedy przypadkach rozsadzić jakąś instalację. Co zatem możemy powiedzieć o tym tak potrzebnym i przez wiele osób niedocenianym elemencie?

Pierwszy zawór bezpieczeństwa został użyty już w drugiej połowie XVII wieku, a dokładnie w 1681 roku. Wbrew pozorom nie był on umieszczony w jakiejś dużej instalacji, a w szybkowarze, w którym to wzrasta bardzo szybko ciśnienie. Jako pierwszy użył go francuski wynalazca Denis Papin, konstruktor pierwszych tłoków silnika parowego, pompy wirowej odśrodkowo oraz wynalazca pieca do topienia szkła. Nie minęło dużo czasu, a wymyślone przez niego zawory bezpieczeństwa zaczęły być nieodłącznym elementem parowozów. Dzięki temu układom zamkniętym w lokomotywach parowych nie groziło zbyt duże ciśnienie, które mogłoby prowadzić do eksplozji kotłów oraz instalacji, co ponadto było znacznym zagrożeniem dla życia maszynistów, jak i pasażerów.

W dzisiejszych czasach, przeglądając oferty sklepów z zaworami, możemy dostrzec wiele rodzajów zaworów bezpieczeństwa, które różnią się między sobą wielkością, wyglądem, sposobem działania oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Warto jednak pamiętać, że w pierwszych, najprostszych zaworach bezpieczeństwa montowano zaledwie jedną łamliwą płytkę, która pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia ulegała rozpadowi. To w taki sposób stabilizowano wzrastające niebezpiecznie ciśnienie. Właśnie dlatego na tego rodzaju zawory bezpieczeństwa mówiono nieraz klapa bezpieczeństwa.

Gdzie dzisiaj możemy odnaleźć zawory bezpieczeństwa? Praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ciśnieniem. Trzeba jednak zauważyć, jak zostało to już wcześniej wspomniane, że czasami znacznie różnią się one między sobą. Każde zawory bezpieczeństwa dobierane są bardzo starannie do konkretnych instalacji. Na samym początek specjaliści określają na podstawie przeprowadzonych obliczeń jaki jest najsłabszy element układu i jakie ciśnienie jest on w stanie maksymalnie znieść. Jak już to ustalą, wtedy z łatwością mogą oni dobrać odpowiedni zawór, dzięki któremu cała instalacja nie ulegnie zepsuciu i będzie mogła normalnej funkcjonować.

Zawory bezpieczeństwa są również obecne u nas w domach, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Znajdziemy je przy instalacjach grzewczych, bojlerach, czy też w szybkowarach. W porównaniu do ich większych odpowiedników z dużych zakładów, są stosunkowo małe.

Kategorie: Technologie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *